Výrobci

Výhody látkových plen

Výhody látkových plen

 • Citelnou výhodou látkových plenek v prvé řadě je, že neobsahují žádné chemické látky na rozdíl od jednorázových. Kůže dítěte tedy není každodenně vystavena riziku přestupu chemikálií do těla.

 • Při používání látkovek je dítě automaticky široce baleno, čímž jsou zajištěny vhodné podmínky pro zdravý vývoj kyčlí, které jsou tak správně fixovány. Toho se u jednorázových plen těžko dosáhne.

 • Látkové plenky jsou šetrné, prodyšné a zachovávají optimální teplotu. To je velmi důležité pro předcházení vzniku kožních plísní nebo opruzenin. Dobrá prodyšnost plenky je také předpokladem pro zdravý vývoj pohlavních orgánů, zejména pak u chlapců k vývoji varlat. Výzkumy a studie poukazují na to, že teplota varlat je při používání jednorázových plenek mnohonásobně vyšší, což může vést i k pozdější neplodnosti u chlapců v dospělosti. U dívek zvýšená teplota v plence spojená se zhoršenou péčí může mít za následek vznik srůstů poševního vchodu.

 • Pratelné látkové plenky jsou finančně značně výhodnější. Pouze pořizovací cena je znatelná, ale ve výsledku jejich nákupem ušetříte ve srovnání s jednorázovými přibližně 15.000 - 20.000,- Kč za celé plenkové období dítěte.

 • Moderní kalhotkové látkové plenky jsou pouze tvarem a zapínáním podobné plenám jednorázovým, díky tomu už přebalování není tak zdlouhavé a náročné jako u klasických čtvercových plenek, je rychlé, jednoduché a daleko pohodlnější.

 • Zatímco fádní jednorázové pleny se liší jen v potisku a bělosti buničiny, u látkovek lze vybírat z nepřeberného množství krásných a rozmanitých barev, veselých motivů, příjemných materiálů, různých tvarů a variant.  

 • Látkové plenky mají dlouhou životnost a nespotřebuje se jich mnoho. Dají se nesčetněkrát vyprat a mohou se uchovat a použít i pro další děti. Tedy nevytváří téměř žádný odpad a jejich používání není příliš nákladné. Tím jednoduše z přebalovacího období odpadá starost s taháním se objemných balíků plenek jak z obchodu, tak po jejich použití do popelnic.

 • Při výrobě pratelných plenek se spotřebuje méně energie a surovin než při výrobě plen na jedno použití. Látkové plenky všeobecně šetří už tak zatížené životní prostředí.

Výhody jednorázových plen zde nezmiňujeme, neboť jakákoliv jejich obhajoba je prostý běh do cílové stanice s názvem pohodlnost! Je sice látkovým plenám často vytýkána časová náročnost, nebo že chceme svůj čas věnovat raději dětem než plenám a práci s nimi, ale zase tolik času nás to nestojí, aby to vytěsnilo jejich volbu. Počítejme proces přendání prádla do pračky, přidání pracího prostředku, její zapnutí, vypnutí, vyndání prádla - to zabere asi tak 10min. Pleny pověsíme za dalších 10min. Žehlení u kalhotkových plenek není nutné. Celkem se nám časová náročnost vyšplhala na 20 minut. Pereme-li 4x týdně, je to hodina a půl za týden. Dobu, kdy za nás pere pračka, nepočítáme a vesele si hrajeme a jinak věnujeme svým milovaným ratolestem. Navíc lze jen započítat nepatrný čas strávený ručním přepíráním, nebo impregnací vlněných svrchních kalhotek a skládáním plen.  Výhodou praní látkových plenek také je, že děti nám mohou přitom pomáhat a tím se vlastně učit každodenním činnostem, konkrétně u práce s plenkami je mohou vytahovat z pračky, podávat kolíčky, skládat je a tak dále. A i kdyby to bylo náročnější, nejpřednější je, že jsou naše děti zabalené do šetrné látky a těch pár minut denně navíc za to jednoznačně stojí!

Pozn.: Ve zpracovaném textu byly použity informace sdružení Rosa. 

Příště se můžete těšit na rozdělení typů látkových plen a jejich moderních systémů. ☺

Napadá Vás další výhoda látkovek, či nevýhoda?

1 Komentářů

 • Avatar
  Alena Motlochová lis 30, 2015

  Dobrý den, napadá mě velká výhoda látkových plen, máte je pořád k dispozici. Pamatuji si kolik času a peněz stálo dojíždění z vesnice do supermarketu, když plenky došly. Dítěti nenařídíte, kolikrát má plenku ušpinit za den. A i dnes, stejně jako dříve vidím, jak jsou jednorázové pleny opravdu "těžké", naplněné a je jasné, že je maminky nechávají dětem mnohdy déle, než by bylo opravdu dobré....a kvůli čemu? Prostě jsou nákladné.

Poslat komentář